Az új fajta akkumulátorok a nagyobb energiasűrűség, a lítium-ionoshoz képest nagyobb biztonsága és a 3,2 V-os cella feszültsége miatt alkalmas a 12 V-os ólomakkumulátorok kiváltására.
A magasabb ára, a hosszabb élettartama és a 2000 feletti töltés-kisütési ciklus száma miatt hosszútávon megtérül.
A kínálatból a teljesítmény és a hordozhatóság miatt a 105 Ah-at választottam. Érdemes az akku forgalmazója által ajánlott BMS áramkört egyúttal megrendelni. Ez az áramkör biztosítja a 4 db cella egyenletes töltését és kisütését, korlátozza a kisütési áramot 100 A-re, valamint lekapcsolja a töltőáramot amikor a cellák együttes feszültsége eléri a 14,2 V-ot. Az akkumulátorokat, a BMS áramkört, valamint egy feszültség és árammérőt egy 10 liter térfogatú műanyag kannába építettem be, ellátva többféle csatlakozási lehetőséggel.
|
|
A cellákat ragasztószalaggal érdemes együtt mozgatható tömbé össze bandázsolni. A képen látható az akkumulátorokhoz mellékelt lemez átkötők és a zsugor csőbe foglalt BMS áramkör. A BMS áramkör csatlakozó pontjai a panelen feliratozva vannak kivéve az összekötőlemezekhez menőek. A fekete színű a telep negatív sarkához, a mellette lévő piros és sorban a többi az elhelyezkedésük sorrendjében a cellák összekötő lemezeihez csatlakoznak, míg az utolsó a telep pozitív sarkához megy. A V-A mérő és annak ki/be kapcsolója a töltőcső helyének üregében helyeztem el.
|
|
A kannán belül a cellákat szivaccsal fogtam körbe. A csatlakozókat, hogy stabilan álljanak egy (fekete) műanyag lemezzel együtt rögzítettem a kanna falához. A modellező technikában is használatos XT sorozatú (XT60 Male Female Bullet Connectors Plugs For RC Battery) nagy áramú csatlakozókat használtam azért, hogy szereléshez az telep bontható legyen.
Hegyi Loránd HA8DH